Termik santraller, enerji üretiminde önemli bir rol oynayan tesislerdir. Bu tesislerde çalışan personelin güvenliği ve iş sağlığı önemlidir. Bu nedenle, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacak olan termik santral elektrik işletmecilerinin belirli bir mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Termik santral elektrik işletmeci belgesi için uzun süren geleneksel eğitim programları ve belgelendirme sürecinin aksine artık kişiler online olarak e-sertifika ile kolayca uluslararası geçerliliğe sahip ve e-devlet onaylı belge alabilmektedir.

İnternet üzerinden mesleki belgelendirme hizmeti sunan kuruluşlarda kişilerin belge sahibi olabilmek için belirli bir süre zarfına ve belirli bir eğitim programına ihtiyacı yoktur. Kişiler, esnek bir zaman diliminde kendi temposuna göre bu belge sürecini dilediği sürede tamamlayıp mesleki yeterlilik için gerekli olan belgeye ulaşabilmektedir.

Termik Santral Elektrik İşletmeci Belgesi Veren Kurumlar Nelerdir?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacak termik santral elektrik işletmecisi kişiler için bu mesleki belgeyi veren kurumlar ülkeye göre değişiklik gösterebilir ve zaman içinde güncellemeler olabilir. Bu nedenle, termik santral elektrik işletmeci mesleki belge almak istediğinizde, ülkenizin ilgili düzenlemelerini ve yetkilendirilmiş kurumlarını dikkatlice incelemeniz önemlidir.

Türkiye’de, termik santral elektrik işletmeci belgesi verme yetkisine sahip olan önemli kurumlar şunlardır.

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

 • Meslek Odaları

 • Enerji ve İş Güvenliği Kurumları

 • Üniversiteler ve Eğitim Kuruluşları

 • Sektör İçi Dernekler ve Organizasyonlar

 • Özel Mesleki Belgelendirme Kuruluşları

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Termik Santral Elektrik İşletmeci Belgesi Nasıl Alınır?

Termik santral elektrik işletmecileri, ihtiyaç duydukları mesleki sertifika için ilk olarak, belirlenen eğitim programlarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu programlar genellikle enerji üretimi, elektrik sistemleri, güvenlik protokolleri ve iş sağlığı gibi konuları içermektedir.

Eğitim programını başarıyla tamamlayan adaylar, belge veren kuruma başvuruda bulunurlar. Başvuruda gerekli belgeler ve bilgiler sunulmalıdır. Bu başvuru ilgili kurum veya kuruluşun resmi web sitesi üzerinden online olarak kolay birkaç adım ile gerçekleştirilebilir.

Kişiler, meslek alanlarını başvuru ekranında seçerek ihtiyaç duydukları sertifika için gerekli belgelerin hazırlanması ve ödeme aşamasına geçebilir. Bu sürecin de tamamlanmasının ardından artık belge alabilmek için kişiler dilediği zaman dilediği yerde ve dilediği süre boyunca belge için gerekli süreci gerçekleştirerek belge sahibi olabilir.

Tüm süreç başarıyla tamamlandıktan sonra adaylara termik santral elektrik işletmeci mesleki yeterlilik belgesi verilir.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Termik Santral Elektrik İşletmeci Belgesi Alınca Neler Öğrenmiş Olacağım?

Termik santral elektrik işletmeci mesleki yeterlilik belgesi pek çok önemli bilgi, deneyim ve yeterliliği içerir. Bu nedenle de oldukça gerekli ve önemli bir belgedir. Termik santral elektrik işletmeci alanındaki mesleki yeterlilik sertifikası genellikle aşağıdaki konuları içerebilir.

 • Enerji üretimi ve elektrik sistemleri

 • Elektrik güvenliği ve risk yönetimi

 • Acil durum planlaması ve müdahale

 • İş sağlığı ve güvenliği protokolleri

 • Elektrik ekipmanlarının bakımı ve onarımı

Belge sahipleri, bu alandaki güvenlik standartlarını, elektrik sistemlerinin işleyişini ve acil durum müdahale yöntemlerini öğrenerek tehlikeli çalışma koşullarında daha güvenli ve etkin bir şekilde çalışabilirler.

Ayrıca, enerji üretim tesislerinin verimli çalışmasını sağlama ve olası sorunlara çözüm bulma yeteneklerini de geliştirirler.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Termik Santral Elektrik İşletmeci Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi İş Kollarında Geçerlidir?

İhtiyaç duyulan bu belge, genellikle termik santrallerde elektrik işletmecisi olarak çalışacak kişilere verilir. Ancak, enerji sektöründe çalışan diğer çeşitli alanlarda da mesleki yeterlilik için gerekli ve geçerlidir. Bu alanlar şunlardır.

 • Doğalgaz santralleri

 • Kömür santralleri

 • Fuel oil (akaryakıt) santralleri

 • Enerji üretim tesislerindeki elektrik işletmeciliği

Mesleki Belgelendirme: Mektup Icon

Bizimle iletişime geçin

Detaylı bilgi ve kampanyalarımızdan yaralanmak için hemen bize ulaşın