Boyacı mesleki yeterlilik belgesi, boyacıların tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilmeleri için gerekli ve zorunlu bir belgedir. Boyacı yeterlilik belgesi, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini bilen, iş güvenliği kurallarına uygun şekilde çalışabilen ve mesleki bilgiye sahip olan boyacıların yetkinliklerini belgelemek amacıyla verilir.

Kişiler, boyacı olarak bu yetkinliğe sahip olabilmek için yüz yüze ve uzun süren eğitimler yerine artık online olarak uzaktan belge sahibi olabilmektedir. Hem de sağlanan esneklik sayesinde kişilerin belirli bir süre içerisinde belge sürecini tamamlaması da gerekmemektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi almak için kişiler ister evden ister işten ister dışarıdan bu süreci yönetebilirken, iş temposu ve isteğine göre belge sürecini kısaltabilmekte veya uzatabilmektedir. Kısacası istenilen zamanda oldukça rahat bir şekilde e-devlet onaylı mesleki belge alınabilmektedir.

Boyacılar için bu belge, hem kişisel gelişimleri hem de iş fırsatlarını artırmaları açısından önemli bir adımdır. Belgeyi almak isteyenler, internet üzerinden hemen süreci başlatabilmektedirler.

Boyacı Belgesi Veren Kurumlar Nelerdir?

Türkiye’de boyacı belgesi veren resmi kurumlar ve yetkilendirilmiş özel kuruluşlar bulunmaktadır. Bunların başında da MYK gelmektedir. MYK, Türkiye’de mesleklerin yeterliliklerini belirlemek ve belgelendirmekle görevli resmi bir kurumdur.

Boyacılar için mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenler, MYK tarafından belirlenen standartlara göre belge almak zorundadır. Boyacılar, gerekli olan bu mesleki belge için ayrıca halk eğitim merkezleri, üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ve mesleki yeterlilik belgesi kurum ve kuruluşları ile bu belgeye sahip olabilmektedir.

Boyacı Belgesi Nasıl Alınır?

Boyacı mesleki yeterlilik belgesini almak için öncelikle belge almak istediğiniz kuruma başvuru yapmanız gerekecektir. Başvuruyu internet üzerinden online olarak resmi web sitesi üzerinden başvuru alanından yapabilirsiniz.

Başvurduğunuz kurumun belirlediği belge şartlarını karşıladığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Genellikle bu şartlar, belirli bir eğitim seviyesi gerektirse de kurumumuzdan 18 yaşından büyük ve okuryazar olan herkes belge sahibi olabilmektedir.

Başvurduğunuz kurum, sınav ve değerlendirme sürecini düzenleyecektir. Değerlendirme sürecinde boyacılık becerilerinizi ve bilgilerinizi test edeceklerdir. Değerlendirme sonucunda başarılı olmanız durumunda boyacı mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanırsınız.

Başvurduğunuz kurum, başarılı olduğunuzu onayladıktan sonra belgenizi size e-sertifika olarak teslim eder.

Boyacı Mesleki Yeterlilik Belgesi Alınca Neler Öğrenmiş Olacağım?

Boyacı mesleki yeterlilik belgesi aldığınızda hangi konularda bilgi sahibi olacağınızı merak ediyorsanız eğer, bu belge sayesinde kişiler iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere pek çok önemli konuda gerekli tüm bilgi ve becerilere sahip olabilmektedir.

Belge sahibi olmayı başaran kişiler, bu süreçte şu bilgi ve becerileri elde etmektedir.

 • Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışırken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini nasıl uygulayacağınızı öğreneceksiniz.

 • Boya malzemelerini tanıyacak ve doğru şekilde kullanmayı öğreneceksiniz.

 • Boya yapmadan önce yüzeyleri nasıl hazırlayacağınızı ve düzelteceğinizi öğreneceksiniz.

 • Farklı boyama tekniklerini uygulama becerilerinizi geliştireceksiniz.

 • İş ahlakı, müşteri ilişkileri ve işyerinde uyum konularında bilgi sahibi olacaksınız.

Boyacı Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi İş Kollarında Gereklidir?

Boyacı mesleki belgesi, boyacılık mesleğini icra eden kişiler için gereklidir ve bu belgenin gerekli olduğu çeşitli pek çok önemli iş kolu da bulunmaktadır. Özellikle inşaat sektörü, otomotiv endüstrisi, gemi yapımı gibi birçok farklı sektörde çalışan boyacılar için bu belge talep edilebilmektedir.

Ayrıca, resmi ihalelere katılmak isteyen işletmelerin personelinde boyacı mesleki yeterlilik belgesine sahip kişiler bulundurması gerekebilir. Belgenin gerekli olduğu iş kolları şöyledir.

 • İnşaat Sektörü

 • Otomotiv Endüstrisi

 • Denizcilik ve Gemi İnşaası

 • Mobilya Üretimi

 • Reklam ve Dekorasyon Sektörü

 • Restorasyon ve Tadilat

 • Sanayi Sektörü

 • Ev ve İç Dekorasyon

Mesleki Belgelendirme: Mektup Icon

Bizimle iletişime geçin

Detaylı bilgi ve kampanyalarımızdan yaralanmak için hemen bize ulaşın